Wprowadzenie do anodowania

Wprowadzenie do anodowania

Elektrolityczna oksydacja aluminium została wprowadzona ponad sto lat temu jako forma ochrony przed rdzą, jak również używana była w budownictwie. Od tego czasu wiele gałęzi przemysłu zaczęło używać anodowania, w szczególności w urządzeniach używanych w sektorze obrony i aeronautyki.


Zastosowania anodyzacji

Anodyzacja ma niezwykle szerokie zastosowanie w dzisiejszym przemyśle.

Proces anodyzacji polega na zanurzaniu metalu w kąpieli elektrolitycznej, zawierającej molekuły które straciły lub zyskały elektrony, po przyłożeniu elektrod z odpowiednim natężeniem prądu. W rezultacie produkowany jest tlen, który reagując z metalem wytwarza cienką warstwę tlenku, odporną na korozję.

Nie tylko aeronautyka

Aluminium poddane anodyzacji jest wykorzystywane nie tylko w urządzeniach wysyłanych w kosmos. Chris Morgan, właściciel frimy Morgan Cycles, używa anodowania w produkcji jedynych w swoim rodzaju rowerów. Jego innowacyjne projekty są nie tylko długotrwałe ale też niemożliwe do osągnięcia innymi metodami- https://cyclingtips.com/2018/10/masterclass-anodising-titanium-with-mooro-cycles/. Metale użyte w produkcji są zarówno aerodynamiczne jak i lekkie.

Po co anodyzować aluminium?

Jeśli chodzi o konserwowanie powierzchni, anodyzowanie przynosi wiele korzyści. Po pierwsze, daje niezwykle długotrwałe efekty, chroniąc metal przed czynnikami zewnętrznymi, w szczególności jeśli chodzi o elementy narażone na korozję.

W przypadkach, gdzie między częściami urządzenia występuje wzmożone tarcie, anodyzowanie tych części znacząco redukuje uszkodzenia.
Anodyzowanie również ogranicza zużycie części czy to podczas używania, konserwacji czy instalacji.

Tak jak w przypadku rowerów Chrisa Morgana, anodowanie z użyciem pigmentu daje niesamowite efekty wizualne, niemożliwe do podrobienia żadną inną techniką.

Najwązniejszy jednak w anodowaniu jest fakt, iż proces ten niejako kopiuje naturalny proces utleniania, co sprawia, że produkty te nie stają się w żaden sposób szkodliwe, mimo wzmożonej odporności na czynniki zewnętrzne.